Optymalny przepływ materiału i sieczkarnia przednia dostępna fabrycznie dla prasy CLAAS QUADRANT EVOLUTION

Optymalny przepływ materiału i sieczkarnia przednia dostępna fabrycznie dla prasy CLAAS QUADRANT EVOLUTION

Wprowadzona na rynek w 2021 roku prasa kostkująca QUADRANT EVOLUTION na sezon 2023 otrzyma nowy układ napędowy z ulepszonym kołem zamachowym, a od roku modelowego 2023 będzie mogła być fabrycznie dostarczana z nową sieczkarnią przednią firmy Müthing. Nowością jest również hydrauliczny napęd podbieracza i POWER FEEDING SYSTEM.

 

20 lat CLAAS QUADRANT FINE CUT

Od 1988 roku CLAAS QUADRANT jest jedną z najlepiej sprzedających się wielkogabarytowych pras kostkujących w Europie. Oprócz wysokiej stabilności i niezawodności maszyn, klienci szczególnie cenią sobie niskie koszty ich eksploatacji. Prasy kostkujące CLAAS QUADRANT znajdują zastosowanie na całym świecie – od konwencjonalnie prasowanych upraw, takich jak słoma jęczmienna i pszenna lub siano i kiszonka z traw, przez słomę kukurydzianą aż po trzcinę cukrową.

Dokładnie 20 lat temu, w 2002 roku, firma CLAAS wprowadziła do serii QUADRANT nowatorską i udaną technologię FINE CUT. Zastosowanie początkowo 49, a później 51 noży zamiast typowych dla ROTO CUT 25 noży pozwoliło uzyskać bezkonkurencyjną teoretyczną długość cięcia wynoszącą zaledwie 2 cm. Efektem było łatwiejsze rozdzielanie balotów podczas ścielenia, większa gęstość balotów i bezpośrednie zastosowanie jako ściółka w kurnikach i boksach legowiskowych dla bydła mlecznego. Dzięki mniejszej długości cięcia słoma FINE CUT była znacznie bardziej chłonna niż słoma ścinana w konwencjonalny sposób.

 

Hydrauliczny napęd podbieracza i walec wciągający PFS

Zaprezentowana w 2021 roku seria QUADRANT EVOLUTION obejmuje trzy modele podstawowe 4200, 5200 i 5300. W roku modelowym 2023 prasy QUADRANT 5200 i 5300 będą mogły być  wyposażone w napęd hydrauliczny podbieracza i POWER FEEDING SYSTEM (PFS). Prędkość obrotowa dwustronnie sterowanego 5-rzędowego podbieracza jest stała i wynosi 135 obr/min, natomiast prędkość obrotowa walca wciągającego PFS można regulować w zakresie od 200 do 250 obr/min w zależności od warunków pracy. Maksymalny przenoszony moment obrotowy napędu hydraulicznego wynoszący 1000 Nm jest w pełni dostępny ze zmniejszoną liczbą obrotów również podczas rewersowania podbieracza i PFS.

Kolejną innowacją są hydraulicznie i w pełni automatycznie składane koła kopiujące podbieracza. Automatycznie wychylają się one przy opuszczonym podbieraczu i w pełni automatycznie dosuwają, gdy podbieracz jest podniesiony. Przed wjechaniem na drogę operatorem nie musi wysiadać z maszyny, aby ręcznie złożyć i zablokować koła kopiujące.

Cięższe koło zamachowe, mniej skoków obciążenia

Aby zwłaszcza przy nieregularnych pokosach zniwelować skoki obciążenia i tym samym chronić układ napędowy prasy i ciągnika, w prasach QUADRANT 5200 i 5300 zwiększono masę koła zamachowego odpowiednio o 21 i 28 procent. Ze względu na nową konstrukcję siła bezwładności wzrasta nieproporcjonalnie odpowiednio o 46 i 44 procent. Aby skutecznie chronić przy tym napęd przed przeciążeniem w ekstremalnych sytuacjach, jako alternatywę dla nowego zabezpieczenia ze sworzniem ścinanym można zamówić zoptymalizowane automatyczne zabezpieczenie przed przeciążeniem w postaci sprzęgła poślizgowego.

 

Dostępna fabrycznie sieczkarnia przednia

Na życzenie prasy QUADRANT 5200 i 5300 od roku modelowego 2023 mogą być fabrycznie dostarczane z sieczkarnią przednią firmy Müthing. Technologia ta oferuje wiele korzyści w szczególności dla przedsiębiorstw usług rolniczych:

  • Sieczkarnia przednia rozszerza zakres zastosowań prasy kostkującej.

Prowadzony obustronnie w dwurzędowych, masywnych łożyskach baryłkowych rotor współpracuje z 88 nożami wahadłowymi i jest napędzany przez pas Powerband z lewej strony maszyny. Dwa regulowane przeciwostrza, każde z 45 nożami, pozwalają na bezstopniową regulację długości cięcia. Noże rotora i przeciwostrza mogą być stosowane po obu stronach, co znacznie zmniejsza koszty zużycia. Przy aktywnej sieczkarni przedniej strumień materiału jest podawany bezpośrednio do rotora poprzez dociskacz rolkowy podbieracza. Poprzez regulowane blachy prowadzące dostępne w dwóch rozmiarach możliwe jest wyśrodkowanie strumienia materiału w kierunku rotora tnącego. Z przodu osłony wahadłowe zapewniają skuteczną ochronę przed uderzeniami kamieni.

Jako wyposażenie standardowe dostarczane są koła transportowe. Umożliwiają one demontaż i montaż sieczkarni przedniej w czasie krótszym niż 20 minut. Kolejną zaletą jest fabryczne rozwiązanie: wszystkie części zużywalne i elementy montażowe dla sieczkarni przedniej są dostępne w ofercie części zamiennych CLAAS.

 

Podsumowanie wszystkich zmian i nowości:

  • Opcjonalny hydrauliczny napęd podbieracza i POWER FEEDING SYSTEM dla modeli QUADRANT 5200 i 5300.
  • Hydrauliczne i automatyczne składanie kół kopiujących podbieracza.
  • Nowe koła zamachowe o większej masie i dzięki nowej konstrukcji ramion – nieproporcjonalnie większej sile bezwładności dla modeli QUADRANT 5200 i 5300 łagodzą skoki obciążenia.
  • Nowe zabezpieczenia przed przeciążeniem dla kół zamachowych pras QUADRANT 5200 i 5300.
  • Sieczkarnia czołowa Müthing z 88 nożami odwracanymi dostępna fabrycznie.
  • Nowy zbiornik na wodę do mycia, nowy schowek i nowa skrzynka narzędziowa.

***********

O firmie CLAAS

Założone w 1913 r. przedsiębiorstwo rodzinne CLAAS (www.claas.com) to jeden z czołowych na świecie producentów maszyn rolniczych. Firma z siedzibą w Harsewinkel w Niemczech, w Nadrenii Północnej-Westfalii, jest europejskim liderem na rynku kombajnów zbożowych. CLAAS zajmuje ważną pozycję na świecie także w dużym segmencie samobieżnych sieczkarni polowych. Na czołowej pozycji w dziedzinie agrotechniki CLAAS plasuje się również dzięki swoim ciągnikom, prasom rolniczym oraz maszynom do zbioru zielonek. Paleta produktów obejmuje ponadto najnowocześniejsze technologie informatyczne wykorzystywane w rolnictwie. Firma CLAAS zatrudnia ponad 11 400 pracowników na całym świecie, a w 2020 r. osiągnęła obroty rzędu 4 miliardów euro.